Portal Bajo.pl poleca:


Zaloguj się
Login

Hasło
» Nie pamiętasz hasła?
» Załóż konto

 
Zasady gry w piłce nożnej
Zasady ogólne

Mecze rozgrywane są na boisku o szerokości od 45 m do 90 m i długości od 90 m do 120 m. Po przeciwległych stronach boiska na krótszych jego bokach ustawione są bramki o szerokości 7,32 m i wysokości 2,44 m. Piłka powinna mieć obwód nie mniejszy niż 68 cm i nie większy niż 71 cm, a waga powinna wynosić od 396 do 453 gramów. Przy rozpoczęciu meczu ciśnienie powietrza w jej wnętrzu musi wynosić od 0,6 do 1,1 atmosfery (600 – 1100 g/cm²).

Każda z drużyn składa się z 11 graczy składu podstawowego (w tym 10 zawodników pola i bramkarz). Do tego drużyny posiadają również zawodników rezerwowych (najczęściej do 7). W trakcie meczu można dokonywać zmian. Ich liczba jest zgodna z wcześniejszymi ustaleniami (mecze towarzyskie) lub ograniczona do trzech w meczach oficjalnych. Raz zmieniony zawodnik nie może się znaleźć ponownie na placu gry. Nie ma ograniczeń co do rodzaju zmian (możliwe jest więc wpuszczenie zamiast bramkarza zawodnika z pola).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/Football_field.png/450px-Football_field.png

Ubiór piłkarza nie może zawierać elementów mogących powodować zagrożenie uszczerbku na zdrowiu u pozostałych graczy, takich jak zegarki lub biżuteria. Podczas meczu nie wolno ściągać koszulki (jest to karane żółtą kartką), zabronione jest również jej ściągnięcie celem odsłonięcia drugiej koszulki z ukrytą treścią.

Piłkę można uderzać głową, nogą, przyjmować na klatkę piersiową itp., nie wolno jedynie dotykać jej rękami. Zakaz ten nie dotyczy bramkarza w obrębie pola karnego po uderzeniu piłki przez zawodnika drużyny przeciwnej albo własnej (z wyjątkiem zamierzonego podania nogą). Celowe dotknięcie piłki ręką jest karane rzutem wolnym bezpośrednim dla drużyny przeciwnej (lub rzutem karnym, jeśli piłki dotknął zawodnik pola we własnym polu karnym). W zależności od sytuacji, sędzia może dodatkowo ukarać zawodnika, który przewinił upomnieniem lub kartką.

Wykroczenia i kary

Niebezpieczne zagrania, zwane faulami (ang. foul) są karane rzutami wolnymi dla drużyny zawodnika faulowanego. Za przewinienia związane z niebezpieczną grą, takie jak nakładka (niebezpieczny atak spodnią częścią stopy) czy zbyt wysoko podniesioną nogę, zagrania "ośmieszające" (podbicie sobie piłki i podanie do swojego bramkarza albo postawienie piłki na linii bramkowej i wbicie jej głową do bramki przeciwnika) przyznawany jest rzut wolny pośredni (nie można zdobyć bramki bez dotknięcia przez innego gracza – również z drużyny przeciwnej). Za większość przewinień – w tym za zagranie piłki ręką – przyznaje się zazwyczaj rzut wolny bezpośredni (z którego można bezpośrednio zdobyć gola).

W czasie wykonywania rzutu wolnego żaden z zawodników drużyny przeciwnej nie może stać bliżej niż 9 m 15 cm (10 jardów) od miejsca wykonywania rzutu wolnego. Jeśli przed wykopem któryś z zawodników drużyny przeciwnej znajdzie się w strefie 9 metrów 15 centymetrów, to rzut wolny jest powtarzany, a zawodnik może zostać ukarany upomnieniem lub kartką. Bramka zdobyta z rzutu wolnego zostaje uznana, gdy był to rzut wolny bezpośredni, lub pośredni, ale piłka została dotknięta przez obrońcę drużyny przeciwnej lub kolegę z drużyny.

Za niebezpieczne, brutalne lub niesportowe zagranie sędzia może ponadto pokazać zawodnikowi żółtą lub czerwoną kartkę lub ukarać karą minutową (3 minuty,5 minut) u młodszych zawodników. Czerwona kartka oznacza konieczność opuszczenia placu gry bez możliwości wstawienia nowego zawodnika. Otrzymanie żółtej kartki nie pociąga za sobą większych konsekwencji, aczkolwiek należy pamiętać, że otrzymanie żółtej kartki w momencie, gdy wcześniej miało się już na koncie jedną oznacza automatycznie opuszczenie placu gry. Bramkarz może łapać i wykopywać piłkę, natomiast przeciwnik nie może dotknąć bramkarza, gdyż ten jest w polu karnym. Jeżeli bramkarz poza polem karnym dotknie piłki ręką może zostać ukarany czerwoną kartką, a drużyna przeciwna będzie wykonywała rzut wolny.

Stałe fragmenty gry

Jeśli piłka po uderzeniu, podaniu lub odbiciu przekroczy boczną linię końcową, sędzia odgwizduje aut (ang. Throw-in). Wznowienie gry następuje przez wyrzut piłki rękoma, zza głowy, przez zawodnika drużyny przeciwnej. Gdy piłka opuści linię końcową boiska za bramką przeciwnika, grę rozpoczyna jeden z zawodników drużyny przeciwnej, ustawiając piłkę w obrębie (najczęściej na linii) pola bramkowego (5 m od linii końcowej wokół bramki). Natomiast gdy któryś z zawodników wybije piłkę poza własną bramkę, wówczas sędzia przyznaje drugiej drużynie rzut rożny (ang. corner), z którego piłka jest wznawiana wykopem z narożnika boiska przez zawodnika drużyny przeciwnej.

Po faulu w obrębie pola karnego sędzia dyktuje rzut karny. Jest to rzut wolny wykonywany z odległości 10 m 98 cm od bramki. W czasie wykonywania rzutu wolnego w polu karnym może znajdować się tylko zawodnik wykonujący rzut karny oraz bramkarz. Do momentu oddania strzału bramkarz nie może wybiec przed linię bramkową (czasami bramkarz wybiega poza linię, lecz sędzia przymyka na to oko) , a zawodnicy jego drużyny nie mogą wbiec w pole karne. Rzut karny, może być również rozegrany pomiędzy dwoma zawodnikami z drużyny. Jednak po podaniu, piłka musi potoczyć się do przodu, w kierunku bramki przeciwnika, a zawodnik do którego podanie jest adresowane do momentu rozegrania piłki musi znajdować się poza polem karnym oraz w odległości 9m 15cm. Dozwolone jest dobijanie strzałów, przez wszystkich zawodników. Strzelec rzutu karnego może dobijać, ale tylko jeżeli piłka zostanie rozegrana z innym zawodnikiem (najczęściej bramkarzem drużyny przeciwnej, lub obrońcą. Jeżeli piłka po strzale zostanie odbita od słupka i nie dotknie jej żaden inny zawodnik, strzelec nie może ponownie zagrać piłki. Wykonanie rzutu karnego powinno być płynne, niedozwolone jest markowanie strzału. W przypadku nieprawidłowości, sędzia powtarza wykonanie rzutu karnego.

Sytuacja, gdy piłkarz drużyny atakującej w momencie kierowania podania do niego jest na połowie drużyny przeciwnej bliżej linii końcowej bramki, aniżeli dwóch zawodników drużyny broniącej (jednym z nich może być bramkarz), nazywana jest w piłce nożnej spalonym. W szczególności wynika z tego, że na spalonym nie jest piłkarz, który jest za linią obrony, ale nie przekroczył linii połowy boiska. Spalony nie obowiązuje również podczas wyrzutu z autu i rzutu rożnego. W przypadku spalonego sędzia najczęściej kieruje się wskazaniem bocznych arbitrów i – w przypadku odnotowania pozycji spalonej – dyktuje rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej.

Przywilej korzyści

Zasadą, którą często kierują się sędziowie (pomimo braku formalnego nakazu) jest zasada przywileju korzyści. Oznacza ona, rezygnację z odgwizdania, jeśli drużyna pokrzywdzona jest w korzystnej sytuacji. Przykładowo – jeśli podczas wykonywania rzutu wolnego mur wbiegnie w strefę 9,15 m od piłki a mimo to padnie gol, to sędzia nie nakaże powtórzenia rzutu wolnego. Podobnie będzie, gdy nastąpi faul na kartkę, lecz sędzia zdecyduje pokazać się ją po zakończeniu akcji, gdyż pokrzywdzona drużyna pomimo faulu jest w posiadaniu piłki.

Czas trwania i wyłanianie zwycięzcy

Czas gry wynosi 90 minut (dwie połowy, każda po 45 minut). Sędzia może przedłużyć każdą połowę meczu stosownie do przerw w grze. Po upływie doliczonego czasu gry zwycięzcą jest ta drużyna, która zdobyła więcej bramek. W przypadku rozgrywania meczów systemem ligowym, za wygraną zwycięzca zdobywa 3 punkty (w niektórych ligach 2 punkty), przegrany nie zdobywa żadnego. Remis natomiast obu drużynom daje po jednym punkcie. W systemie ligowym drużyny grają ze sobą każdy z każdym po dwa razy, jednak np. w lidze austriackiej i szkockiej drużyny rozgrywają między sobą po 4 pojedynki.

W przypadku, gdy mecze rozgrywane są turniejowym systemem dwumeczów, pierwszy mecz zawsze kończy się po drugiej połowie. Zwycięzcą dwumeczu zostaje ta drużyna, która w dwóch meczach zdobędzie więcej goli. Jeśli okaże się, że obie drużyny zdobyły ich tyle samo, zwycięża drużyna, która strzeliła więcej goli w meczu wyjazdowym. Jeśli powyższe warunki nie wyłonią zwycięzcy, odbywa się dogrywka.

Jeśli w przepisowym czasie gry drużyny osiągną wynik remisowy, a konieczne jest wyłonienie zwycięzcy (co ma miejsce w przypadku spotkań rozgrywanych systemem turniejowym bez rewanżów), ma wówczas miejsce trzydziestominutowa dogrywka - 2 połowy po 15 minut. W większości rozgrywek na szczeblu międzypaństwowym obowiązywała do niedawna zasada "złotej bramki" (golden goal), polegająca na tym, że po strzeleniu bramki w dogrywce mecz się kończy, a zwycięzcą zostaje drużyna, którą ją zdobyła. Później na jej miejsce wprowadzono zasadę "srebrnej bramki" (silver goal), polegającej na tym, że zwycięzcą zostaje drużyna, która prowadzi po pierwszej połowie dogrywki. Obecnie odchodzi się od tych zasad na rzecz pełnowymiarowej dogrywki.

Jeśli dogrywka nie przyniesie rozstrzygnięcia, wówczas zawodnicy obu drużyn wykonują serię rzutów karnych (po 5 rzutów karnych, każda dla każdej drużyny), a gdy i po nich nie ma zwycięzcy, wykonuje się na przemian po jednym rzucie karnym aż do osiągnięcia zwycięstwa. W serii rzutów karnych piłkarze na przemian wykonują rzuty karne z przepisowej odległości. Żaden gracz nie może oddać więcej niż jednego strzału, chyba, że wszyscy pozostali gracze pola oddali już strzał w serii rzutów karnych. Gola uznaje się, gdy piłka wpadnie do bramki bezpośrednio, po odbiciu od słupka, poprzeczki lub od bramkarza. Nie uznaje się tzw. "dobitek".

W niektórych systemach rozgrywek, jeśli dogrywka nie wyłoniła zwycięzcy, nie przewidywano serii rzutów karnych lub ograniczano ich ilość. W takich przypadkach, jeśli wciąż nie było możliwe wskazanie zwycięzcy – sędzia rozstrzygał wynik wykonując rzut monetą.

Sędziowie

Zawody prowadzi zespół sędziów: sędzia główny biegający po boisku, dwaj sędziowie asystenci (biegający poza boiskiem wzdłuż linii bocznych) oraz sędzia techniczny (sygnalizuje zmiany i czas przedłużenia gry). W przypadku braku sędziego technicznego (np. na niższych szczeblach rozgrywkowych)zmiany sygnalizowane są przez jednego z sędziów liniowych, przez uniesienie oburącz chorągiewki. Decyzje sędziego głównego są nieodwołalne. Jedynie sędzia główny podejmuje decyzję. Sędziowie boczni są jedynie pomocnikami, których sugestiami arbiter główny powinien, lecz nie musi się sugerować. Przyjmuje się, że sędzia jest "powietrzem". Znaczy to, że w momencie gdy piłka odbije się od sędziego i przeszkodzi, lub pomoże jednemu z zespołów przeprowadzić skuteczną akcję, gra jest kontynuowana. Również w przypadku zderzenia sędziego z jednym z graczy, co mogłoby mieć wpływ na przebieg gry. Sędziowie muszą być niezależni, tzn. w meczach międzypaństwowych nie mogą pochodzić z krajów, których drużyny uczestniczą w spotkaniu. Dopuszczalne są zmiany sędziów w trakcie rozgrywek (np. z powodu kontuzji arbitra głównego).

Rodzaje rozgrywek

Piłka nożna jest od wielu lat najpopularniejszą dyscypliną sportową w wielu krajach i ma najbardziej rozbudowane rozgrywki w skali świata. Zasadniczo zawody odbywają się w dwóch systemach: ligowym (tzw. każdy z każdym) oraz pucharowym. Ten pierwszy polega na rozegraniu przez każdą parę zespołów określonej w regulaminie liczby meczów (najczęściej 2) w sezonie i wyłonieniu zwycięzcy (za wygraną przyznaje się przeważnie 3 punkty (kiedyś 2), za remis rywale dostają po 1 punkcie, zaś za porażkę 0 punktów. Zwycięża zespół, który uzyska najwięcej punktów, a w dalszej kolejności decydują mecze bezpośrednie, następnie bilans bramek, a na końcu liczba strzelonych bramek. W systemie pucharowym rozgrywa się mecze tylko między rozlosowanymi w pary zespołami, przy czym do dalszej rundy przechodzi (awansuje) zespół, który okaże się lepszy w bezpośredniej rywalizacji. Istnieją również systemy mieszane. Na przykład podczas Mistrzostw Świata I faza turnieju rozgrywana jest w grupach, w każdej z nich systemem ligowym ("każdy z każdym"), natomiast począwszy od II fazy (od 1/8 finału aż do finału) drużyny grają między sobą systemem pucharowym (tzw. "play-off").

źródło - Wikipedia Wikipedia:Piłka nożna (autorzy na licencji GNU FDL)


Wasze komentarze

darek -at- nato _kropka_ pl / 30.10.2009 14:59:43 / 83.9.162.---
bardzo mondre

yomek7_7 at o2 kropka  pl / 25.06.2010 23:24:41 / 69.141.154.---
ile jest zmian w trakcie meczu??!!

cin20 [at] op (kropka) pl / 19.07.2010 22:32:12 / 213.25.73.---
3 chyba albo 4 mogą być max!!!!!!!!!!!!!

skaver1 _@_ wp (kropka) pl / 22.07.2010 17:56:49 / 83.23.70.---
czy mozna dobic w rzutach karnych po dogrywce 30 minutach ?

kasia12000 _at_ amorki (kropka) pl / 12.06.2011 17:27:07 / 83.21.162.---
A co z kartkami ? Za co są żółte?

12w (at) wp [kropka] pl / 15.08.2011 23:46:40 / 188.121.12.---
ten kto to pisał pomylił się przy wykroczeniach

zygi -@- onet _kropka_ pl / 15.08.2011 23:48:18 / 188.121.12.---
jak ktoś dotknie ręką to jest pośredni

zbynio -@- vp _kropka_ pl / 15.08.2011 23:49:19 / 188.121.12.---
Jestem sędzią i po dotknięciu ręką jest pośredni

marcelkol469 (at) gmail _kropka_ com / 31.08.2011 14:04:46 / 10.10.10.58, 83.14.247.---
są 3 zmiany po dotknięciu reką jest rzut pośredni

hower [kropka] pl _at_ gmail [kropka] com / 20.11.2011 13:43:40 / 83.9.238.---
Po odbiciu piłki ręką jest bezpośredni. Inaczej po odbiciu piłki ręką w polu karnym nie byłoby rzutu karnego tylko rzut wolny pośredni.

miloszsikorski (at) op (kropka) pl / 04.12.2011 11:59:34 / 77.114.254.---
po odbiciu ręką w polu karnym sędzia może podyktować rzut karny !!

meczach towarzyskich niema ograniczeń zmiany zawodników !!

aut wyrzucamy zza głowy nie odrywając stup !!!

kronika13 _at_ wp kropka  pl / 24.06.2012 16:16:01 / 83.9.158.---
a co w sytuacji, kiedy drużyna wyczerpie umowny limit zmian zawodników, a zostanie dokonany taki faul, że zawodnika znoszą z boiska i nie wraca do gry. Czy i kiedy drużyna poszkodowana w ten sposób ma prawo uzupełnić liczbę zawodników do 11, czyli mimo wyczerpanego limitu zmian, wpuścić dodatkowego gracza na boisko?

budnik2010 _at_ wp (kropka) pl / 24.06.2012 22:13:46 / 83.5.245.---
wydaje mi sie że wymienia sie trzech zawodników,ale limit został wyczerpany a bramkarz uległ kontuzji,wtedy wchodzi nowy bramkarz a z pola schodzi zawodnik i zespół gra w dziesięciu

ripako _@_ op [kropka] pl / 28.06.2012 11:04:35 / 87.205.32.---
Niech autor artykułu popracuje nad składnią zdania. Niektórych zdań nie sposób zrozumieć

host9 at o2 (kropka) pl / 05.08.2012 23:59:34 / 178.212.121.---
Budnik2010 - Jeśli limit zmian został wyczerpany (3 zmiany) i bramkarz dostanie kontuzję / czerwoną kartkę to za niego staje w bramce inny zawodnik z pola, np. obrońca czy pomocnik. Nie można wpuścić drugiego bramkarza za innego zawodnika grającego, gdyż będzie to 4 zmiana.

Kronika13 - W takiej sytuacji drużyna, której zawodnik nie może dokończyć gry, a limit zmian został wyczerpany gra w osłabieniu. Nie może wprowadzić kolejnego (dodatkowego jak to ująłeś/ąś) zawodnika (aby było 11 na 11). Przykład: finał ME 2012 - Hiszpania - Włochy, wtedy to zawodnik Włoch doznał kontuzji, a limit zmian został wykorzystany. Gracz zszedł z boiska, a Włosi grali w 10 do końca spotkania.

Miloszsikorski - stóp, bo stopy - nie ma, a nie niema

skaver1 - nie można. Dobić można tylko, gdy karny wykonywany jest w regulaminowym czasie gry (90 min, czy w dogrywce między 90-120 minutą).

ghf312 -at- op [kropka] pl / 08.08.2012 10:41:53 / 178.36.56.---
lópie piłke norznom a wy lópićie

kamillo6781 [at] wp kropka  pl / 30.01.2013 15:16:10 / 83.31.139.---
0,7 śliwowica

fatality91 -@- Interia (kropka) pl / 21.03.2013 7:20:04 / 46.149.222.---
A co, jeżeli zawodnik na boisku gra słabo, zmieniam go, ale ten, który wchodzi również gra słabo, mogę go zmienić na innego zawodnika?

eddforiin -@- gmail _kropka_ com / 01.05.2013 23:55:04 / 213.195.154.---
jak gram mecz w seniorach 30min w piatek np o godzinie 9 i w tym samym tygodniu w niedziele mam mecz o 9 w juniorach to bd mógł grać całe 90 min ? ile trzeba czekać zeby zagrać nastp pełen mecz?

leszekgasior _at_ vp kropka  pl / 02.05.2013 11:41:08 / 31.41.140.---
autorom powinni zabrac licencje musiałem przeczytac caly bełkot zeby nie znalesc ilu musi byc na boisku zeby przerwac mecz ,dupki cholerne

mariusz0273 (at) wp kropka  pl / 14.10.2013 9:55:57 / 46.174.224.---
Jeżeli drużyna przeciwna wykonuje aut nikt nie dotknie piłki z wyjątkiem bramkarza (zaznaczam tylko dotknie) i piłka wpada do bramki to jest gol czy go nie ma?

judoka2i0 at wp (kropka) pl / 16.05.2014 16:51:10 / 91.227.80.---
MARIUSZ0273 JEST GOL :)

grylogiczne (kropka) pl [at] niepodam (kropka) pl / 26.06.2014 18:53:24 / 93.89.202.---
Pytanie dotyczące zmian piłkarzy. Sytuacja. A zostaje zmieniony przez B. Czy A może ponownie wrócić na boisku? Czy może w zamian za B czy musi za innego?

mike _kropka_ mat -@- wp _kropka_ pl / 14.07.2014 8:46:16 / 178.36.93.---
Mam pytanko.... Teoretycznie rzuty karne tez mogą nie wyłonic zwycięzcy. Czy w takiej sytuacji będą one trwać w nieskończoność ? Byłbym wdzięczny za odpowiedź

sZwagier3 _@_ interia (kropka) pl / 11.09.2014 22:23:23 / 89.228.5.---
jesli bramkaz wwpadnie do bram ki z pilkom kturom czyma w rece to liczy sie gol czy nie bramkarz ktury nieutrzymal ruwnowagi i wpadl do bramki z pilkoa i liczy sie gol czy nie

mikolm -at- łpa (kropka) onet (kropka) pl / 09.11.2014 18:37:58 / 188.191.205.---
dobrze że piszecie zasady do piłai nożnej bo żaden gracz by niewiedział oco chodzi w piłce nożnej!!!


Informacja  Zarejestruj się lub zaloguj aby nie pisać anonimowo i nie wpisywać kodu
Połącz z Facebookiem
Twój e-mail

Twój komentarz

Przepisz cyferki ;)
Kod